Grafický design je velmi dynamický obor. Inovační technologie a nové přístupy k tvorbě posouvají hranice vizuálního vnímání. Vznikají nevšední styly a neotřelá díla. Velkou inspiraci nachází jako každý kreativní obor v aktuálním dění. Jak se to bude projevovat v roce 2021?
Vznikají nová hlavní témata, kterými jsou izolace a social distancing. Do popředí se dostávají přírodní motivy a témata fyzického i duševního zdraví.
Více se vracíme ke klasikám a jednodušším časům, vždy s twistem reflexe aktuální situace a současných technických možností a trendů.
Výrazná barevnost
Stejně jako celý svět i grafický design se kvůli pandemii přesunul více do online světa. Díky tomu máme širší možnosti použití barev ve škále RGB pro monitory oproti omezené paletě CMYK pro tisk. Vznikají jedinečné barevné kombinace, kterých tiskem nejde dosáhnout. Identita brandu tak získává nový rozměr.
Přírodní motivy a organické tvary
Přírodní motivy si v grafickém designu derou svoji cestu do popředí už několik let. Hlavním důvodem je rostoucí zaměření pozornosti na životní prostředí. V minulém roce dostaly obrovské nakopnutí, a to díky izolaci a social distancing. Lidé zavření doma touží uniknout ven. Více než města je láká příroda, která reprezentuje výhled na lepší budoucnost – zdraví, obnovu a růst. Využívají se hlavně přírodní vzory, barvy a ilustrace.
Abstraktní minimalismus a geometrické tvary
Klasický minimalismus je zdánlivě na ústupu, stále se ale v designu využívá a posouvá dál. Abstraktní minimalismus vzniká prolínáním jednoduchých tvarů, které společně tvoří unikátní celek. Využívá změn proporcí a překrývání. Většinou je dotváří nepřirozené přesaturované barvy a 3D efekty.
Elementy klasického umění, návrat k řemeslným technikám, lidovému umění, symbolismus
Grafický design se v digitálním rozhraní posouvá hlavně technickým směrem. Mizí známky nedokonalostí a lidských chyb, které mohou díla zosobnit a polidštit. Do grafického designu pronikají klasické umělecké techniky, vrací se k ikonickým dílům a modernizují je – například malby minulého a předminulého století – abstrakce, expresionismus, kubismus, secese. K tomu patří i symboly, které byly vždy silným nástrojem komunikace sjednocení a rozpoznávání.
Retro futurismus
Letos slavíme návrat k optimistickému, až snovému sci-fi pohledu na budoucnost. Stěžejní je odvážná představivost a víra v technologický pokrok lidstva. Už dnes jsme se měli přepravovat v létajících autech a kuře porcovat nožem s laserovou čepelí. S tím kontrastuje dnešní vnímání budoucnosti, které je spíše negativní a dystopické. Hojně se používají výrazné barvy, technické fonty a křivky, neonové efekty.
Jednotvárný surrealismus
Návrat zažívá i surrealismus – žijeme v reálném světě, který je najednou jiný, cizí, neznámý, ale zároveň jednotvárný a omezující. Nemáme tolik možností cestovat a objevovat nová místa a scenérie. Jako přijmutí této zvláštní a bizarní situace vzniká tvorba kompozicí, které se skládají ze známých a běžných prvků, dohromady však nedávají smysl, ztrácí své hranice a působí nepřirozeně. Objevuje se prolínání, koláže, fotografie s ilustracemi.
Rozostření, barevné přechody a prolínání
Tyto techniky se odráží skoro ve všech směrech, které nově vznikají. Pomáhají snahám o fúze a crossovery mezi různými prvky a styly.
Zlatá barva a metalické efekty
Do popředí se dostává zlatá barva, která dodává dílům nádech luxusu a přitahuje pozornost v detailech. Skvěle vypadá v kontrastu s jinými barvami či materiály.
Většina trendů se navzájem prolíná a posouvá dopředu, rok 2021 jistě přinese další zajímavé motivy. Využijte aktuální souhrn stylů a prvků jako zdroj inspirace pro vaši práci. Nebo potřebujete s návrhem grafiky pomoci? Ozvěte se nám, naše grafičky vám předvedou, co umí.