Co je to indexace webu a proč je důležitá pro online viditelnost

Martina Malíková, 13. 3. 2024

Jde o jednu z nejzásadnějších věcí, na kterou byste v souvislosti s vaším webem měli myslet. A neříkáme to jen tak - indexace zajišťuje, že je váš online obsah viditelný a dohledatelný. Díky indexaci pomáháte vyhledávačům pochopit, o čem vaše webové stránky jsou - vyhledávací roboti procházejí internet a sbírají informace o jednotlivých webech. Ty následně zařazují do svých databází nebo "indexů", podle kterých pak zobrazují relevantní výsledky odpovídajícím uživatelským dotazům.

Proces indexace začíná tím, že vyhledávací roboti (někdy také "crawlers" či "spiders") projdou webové stránky pomocí odkazů, které nacházejí na jiných stránkách nebo ve svých stávajících indexech. Během této indexace sbírají informace o obsahu stránky, jako jsou text, obrázky, odkazy a další metadata. Ta jsou poté analyzována a zpracována vyhledávacím algoritmem, který rozhoduje, jaký obsah je relevantní pro která klíčová slova a dotazy uživatelů.

Proč je tedy indexace webu důležitá?

 • Zlepšení viditelnosti ve výsledcích vyhledávání: Pokud není váš web indexován vyhledávacími roboty, nebude se objevovat ve výsledcích vyhledávání. Vaše stránky tak nebudou viditelné pro potenciální návštěvníky.
 • Aktualizace obsahu: Indexace webu umožňuje vyhledávacím robotům pravidelně kontrolovat
  a aktualizovat obsah vašich stránek. Pokud na svůj web přidáte nové články nebo aktualizujete produkty, změny se automaticky zohlední ve výsledcích vyhledávání.
 • Optimalizace pro vyhledávače (SEO): Pokud chcete, aby byl váš web lépe hodnocen ve vyhledávačích a získal vyšší pozice ve výsledcích vyhledávání, je nezbytné, aby byl správně indexován a aby jeho obsah byl relevantní a kvalitní.
 • Zlepšení uživatelské zkušenosti: Kromě toho, že indexace webu zvyšuje jeho viditelnost, přispívá také k lepší uživatelské zkušenosti. Uživatelé snadněji dohledají relevantní informace
  a požadované produkty. To zlepšuje jejich celkový dojem z vašeho webu.

Jak na indexaci webu?

 • Vytvořte sitemap: Sitemap je soubor, který obsahuje seznam všech stránek na vašem webu a pomáhá vyhledávacím robotům lépe porozumět jeho struktuře.
 • Přidávejte pravidelně nový obsah: Vyhledávací roboti nikdy nespí! Neustále pátrají po novém obsahu. Přidáváním nových článků či aktualizací produktů můžete přilákat jejich pozornost a zvýšit šance na rychlejší indexaci.
 • Optimalizujte technické parametry: Ujistěte se, že váš web je technicky dobře optimalizován pro vyhledávače. Zkontrolujte si například rychlost načítání stránek, správné použití meta značek či správnost formátu URL adres.
 • Vytvářejte kvalitní a relevantní obsah: Obsah je klíčem k úspěchu. A ačkoliv se v tomto článku bavíme převážně o robotech, je nutné si uvědomit, že obsah na vašem webu budou konzumovat lidé. Pro ty by měl být obsah přínosný a relevantní. Vyhledávací boti vaši snahu ocení - preferují totiž obsah, který odpovídá na otázky a řeší problémy uživatelů.
 • Používejte nástroje pro webmastery: Existuje mnoho nástrojů pro webmastery, které vám s indexací pomohou. Například Google Search Console poskytuje užitečné informace o tom, jak váš web vypadá pro vyhledávače a jak můžete optimalizovat jeho výkon.

Dodržováním těchto kroků můžete zajistit, že váš web bude rychle a efektivně indexován vyhledávacími roboty, což zvýší jeho viditelnost a dosah na internetu.

Článek pro vás připravil/a: Martina Malíková
Není nic staršího než včerejší trendy z online marketingu. :) Postarám se, aby vaše kampaně udržely se sociálními sítěmi krok a hlavně, aby to dávalo smysl.
Mohlo by vás zajímat:

Jak na tvorbu Dynamic Search Ads (DSA) z feedu?

Martina Malíková • 18. 3. 2024 • 
Pokud chcete mít DSA kampaně pod kontrolou, doporučujeme využít cílení dle vlastního feedu, tedy kampaň tvořit ze seznamu stránek a strukturovat pomocí štítků. Jak takovou DSA kampaň z feedu vytvořit jednoduše během chvilky?
Přečíst článek

Co je to GTM (Google Tag Manager) a proč je dnes standardem?

Michaela Fojtíčková • 28. 5. 2023 • 
Google Tag Manager (GTM) je užitečný nástroj, který doporučujeme používat každému majiteli webu. Ještě ho nemáte? Přečtěte si náš článek a zjistěte, proč byste ho měli začít využívat i na svém webu.
Přečíst článek

Otestovali jsme nejvyšší možný limit pro výdaje u Advantage+. Jaké byly výsledky?

Kristýna Férová • 19. 2. 2024 • 
Advantage+ kampaně se staly za poslední rok nedílnou součástí téměř každého e-shopového reklamního účtu. Pokud máte s těmito kampaněmi zkušenosti, nebude pro vás novinkou, že Advantage+ často parazitují na remarketingových kampaních. Mohou ale remarketing zcela nahradit?
Přečíst článek
Všechny články
Agentura Foxy.cz s.r.o
Agentura Foxy.cz s.r.o.
Veselá 169/24
602 00 Brno
Kde nás najdete?
IČ: 06739792
DIČ: CZ06739792
Číslo účtu: 2401884475/2010
sp.zn. C 104000 vedená u Krajského soudu v Brně
arrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram