S pojmem vektorová grafika se nejspíše setkal každý, kdo se alespoň úzce zajímá o dvourozměrný design v digitální podobě. Hlavním principem vektorové grafiky je, že výsledný obraz je tvořen z jednotlivých objektů jako jsou například body, přímky, křivky, mnohoúhelníky apod.
Rozdíl mezi rastrem a vektory
Rastrová grafika se využívá zejména u fotografií, tedy v případech, kdy je třeba zachovat věrnost původní scény na snímku.
Oproti tomu vektorová grafika pracuje s obrázkem jako s matematicky definovanými křivkami, které se při zvětšení dopočítávají tak, že výsledný tvar zůstane vždy ostrý. Základem vektorové grafiky je analytická geometrie.
V praxi se však velmi často setkáváme s kombinováním obou druhů grafiky.
Výhody a nevýhody vektorové grafiky
Jak jsme již nastínili dříve, vektorovou grafiku lze oproti rastrové libovolně zvětšovat a zmenšovat bez ztráty kvality. Dále je možné pracovat s každým objektem v obrázku samostatně. Největším plusem je však fakt, že vektorová grafika má výrazně nižší paměťovou náročnost.
Naopak nevýhodou může být například pořízení obrázku. Vytvořit vektorový obrázek není zdaleka tak jednoduché, jako například pořídit fotku. Grafika je tvořena ručně od prvních konceptů až po finální produkt. I když jsou vektory obecně méně náročné na operační paměť a procesor, tak překročí-li jejich složitost určitou hranici, opak může být pravdou (např. tvorba velkoplošných tiskovin).
Kde lze vektorovou grafiku využít
Nejčastěji se s tímto typem grafiky setkáváme při tvorbě loga, tiskovin, billboardů apod. Zejména u loga je důležité tvořit jej od začátku ve křivkách. Vyhnete se tak potížím při nutnosti poskytnout logo ve křivkách výrobci potisků, samolepek, vizitek, plakátů apod. Máte-li tedy své logo v rastrovém formátu (.png, .jpg, .bmp apod.), nechte si jej převést do vektorové verze.
Výstupní formáty
Vektorovou grafiku lze dodat hned v několika formátech jako jsou například .ai, .svg, .eps, .cdr, nebo .pdf. V případě .pdf formátu se však muže jednat také o rastrovou grafiku (například naskenovaný dokument apod.).