Co je to vektorová grafika

Martina Malíková, 26. 3. 2024

S pojmem vektorová grafika se nejspíše setkal každý, kdo se alespoň úzce zajímá o dvourozměrný design v digitální podobě. Hlavním principem vektorové grafiky je, že výsledný obraz je tvořen z jednotlivých objektů jako jsou například body, přímky, křivky, mnohoúhelníky apod.

Rozdíl mezi rastrem a vektory

Co je to vektorová grafika

Rastrová grafika se využívá zejména u fotografií, tedy v případech, kdy je třeba zachovat věrnost původní scény na snímku.

Oproti tomu vektorová grafika pracuje s obrázkem jako s matematicky definovanými křivkami, které se při zvětšení dopočítávají tak, že výsledný tvar zůstane vždy ostrý. Základem vektorové grafiky je analytická geometrie.

V praxi se však velmi často setkáváme s kombinováním obou druhů grafiky.

Výhody a nevýhody vektorové grafiky

Jak jsme již nastínili dříve, vektorovou grafiku lze oproti rastrové libovolně zvětšovat a zmenšovat bez ztráty kvality. Dále je možné pracovat s každým objektem v obrázku samostatně. Největším plusem je však fakt, že vektorová grafika má výrazně nižší paměťovou náročnost.

Naopak nevýhodou může být například pořízení obrázku. Vytvořit vektorový obrázek není zdaleka tak jednoduché, jako například pořídit fotku. Grafika je tvořena ručně od prvních konceptů až po finální produkt. I když jsou vektory obecně méně náročné na operační paměť a procesor, tak překročí-li jejich složitost určitou hranici, opak může být pravdou (např. tvorba velkoplošných tiskovin).

Kde lze vektorovou grafiku využít

Nejčastěji se s tímto typem grafiky setkáváme při tvorbě loga, tiskovin, billboardů apod. Zejména u loga je důležité tvořit jej od začátku ve křivkách. Vyhnete se tak potížím při nutnosti poskytnout logo ve křivkách výrobci potisků, samolepek, vizitek, plakátů apod. Máte-li tedy své logo v rastrovém formátu (.png, .jpg, .bmp apod.), nechte si jej převést do vektorové verze.

Výstupní formáty

Vektorovou grafiku lze dodat hned v několika formátech jako jsou například .ai, .svg, .eps, .cdr, nebo .pdf. V případě .pdf formátu se však muže jednat také o rastrovou grafiku (například naskenovaný dokument apod.). 

Článek pro vás připravil/a: Martina Malíková
Není nic staršího než včerejší trendy z online marketingu. :) Postarám se, aby vaše kampaně udržely se sociálními sítěmi krok a hlavně, aby to dávalo smysl.
Mohlo by vás zajímat:

Jak vylepšit DRTG v Skliku pomocí šablon?

Michaela Fojtíčková • 19. 5. 2021 • 
Víte, že v Skliku můžete vylepšit svůj dynamický retargeting nebo dynamický banner pomocí šablon? V článku vám shrneme to nejdůležitější, co byste o DRTG šablonách měli vědět a přidáme pár tipů, jak je efektivně používat.
Přečíst článek

Jak založit a nastavit účty Google Ads a Sklik

Michaela Fojtíčková • 30. 11. 2023 • 
Chcete propagovat produkt nebo službu pomocí vyhledávače Google a Seznam? Cílit reklamu na správná klíčová slova a publika, která vám přinesou vytoužené výsledky v podobě vyšších tržeb z prodejů nebo vyššího povědomí o vaší značce? V následujícím článku se podíváme na to, jak na obou platformách založit reklamní účty.
Přečíst článek

7 tipů, jak zabezpečit firemní účet na Facebooku

Michaela Fojtíčková • 13. 5. 2021 • 
Víte, že nedostatečně zabezpečený firemní účet na Facebooku představuje nemalé riziko pro vaše podnikání? V dnešní době rostoucího počtu kybernetických útoků jsou sociální sítě jejich oblíbeným terčem. Útočníci mohou váš facebookový účet smazat, změnit přihlašovací údaje, případně spustit propagaci za nemalé peníze. Jak tomu všemu předejít? Sepsali jsme pro vás 7 našich tipů, jak si zabezpečit facebookový profil, včetně Business Manageru.
Přečíst článek
Všechny články
Agentura Foxy.cz s.r.o
Agentura Foxy.cz s.r.o.
Veselá 169/24
602 00 Brno
Kde nás najdete?
IČ: 06739792
DIČ: CZ06739792
Číslo účtu: 2401884475/2010
sp.zn. C 104000 vedená u Krajského soudu v Brně
arrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram